A TY, KOGO SZUKASZ ?

2

Praca architekta wnętrz na laptopie

Architekt wnętrz, projektant wnętrz i dekorator – przecież to nie ma znaczenia!

Ważne, by moje mieszkanie było piękne i komfortowe!

 

Okazuje się jednak, że warto poświęcić chwilę na zrozumienie do kogo i z jakim tematem przychodzimy, no chyba że ktoś z problemami gastrologicznymi lubi wybrać się ortopedy… ?

 

ARCHITEKT WNĘTRZ

Wg Wikipedii architekt wnętrz to specjalista w dziedzinie kształtowania wnętrz architektonicznych, który zajmuje się wystrojem i wyposażeniem ruchomym z uwzględnieniem funkcji pomieszczenia. Kształcenie architektów w tej dziedzinie prowadzą w Polsce Wyższe Szkoły Sztuk Plastycznych, oraz Akademie Sztuk Pięknych oraz politechniki.

Chętnie rozszerzyłabym tę definicję, ale lepiej skupmy się na jej kluczowych elementach:

  • Specjalista
  • Uwzględnia funkcje wnętrza
  • Wykształcenie zdobył w Szkole Wyższej

Tak, architekt wnętrz to specjalista z tytułem magistra lub/i inżyniera, który zajmuje się projektowaniem wnętrz z uwzględnieniem funkcji. Dlaczego to właśnie funkcja odgrywa najważniejszą rolę pisałam TUTAJ.

 

Architekt wnętrz na koniec dnia ma za zadanie ułatwić Wam życie na dwa sposoby:

  • Zaprojektować Waszą przestrzeń tak, by była maksymalnie ergonomiczna i spełniała Wasze oczekiwania wizualne i estetyczne,
  • Zredukować do minimum problemy podczas prac remontowych poprzez dostarczenie technicznej książki projektowej z której skorzysta Wasz wykonawca oraz nadzór prac wykonawcy, aby wykonał on swoje prace zgodnie z projektem.

 

PROJEKTANT WNĘTRZ

Zajmijmy się teraz projektantem wnętrz. Osobiście nie lubię tego określenia, ale jest ono najbliższe poprawnemu nazewnictwu ?

Jaka zatem jest różnica?

Otóż w zasadzie żadna… z tym, że projektantem wnętrz może nazywać się każdy, nawet osoba która odbyła weekendowy kurs projektowania wnętrz pod Warszawą. Wikipedia nie pokazuje projektanta wnętrz w wynikach, bo w sensie prawnym taki zawód nie występuje.

To, komu zamierzacie oddać wnętrze, w którym spędzicie niekiedy kolejne 10 lat swojego życia, zależy oczywiście wyłącznie od Was…

 

DEKORATOR

Na koniec mój „ulubiony” dekorator wnętrz. Jak sama nazwa wskazuje dekorator… dekoruje.

Chcesz mieć piękne poduszki dobrane pod klimat mieszkania? A może szukasz idealnych dodatków nawiązujących do Twoich podróży?

Tutaj pomoże dekorator wnętrz.

 

Ale błagam… nie pisz do biura architektury wnętrz, że chcesz aby pomogli Ci zmienić zasłony i ogólnie pomalowali ściany na inny kolor bo jakoś Ci się już Twoje mieszkanie nie podoba…

 

Praca projektanta wnętrz nad planami mieszkań

 

        Teraz zadaj sobie naprawdę ważne pytanie – czego potrzebujesz?

 

Maksymalnie funkcjonalnego projektu wnętrza, fotorealistycznych wizualizacji Twojej przestrzeni, zaawansowanego rozrysu technicznego oraz kontroli budżetu i prac wykończeniowych?

 

Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to profesjonalny architekt wnętrz doskonale zadba o Twoje potrzeby.

 

Jeśli już wiesz, że potrzebujesz architekta wnętrz, pozostaje pytanie, które biuro wybrać? Jakimi kryteriami się kierować? Jak ocenić, że dane biuro spełni moje oczekiwania?

 

Na te i inne pytania, postaram się już odpowiedzieć w innym wpisie.

 


 

2 Responses

  1. […] Każda osoba, która zamierza wykończyć swoje upragnione mieszkanie lub dom, staje przed trudnymi wyborami. I nie mówię tu o układzie ścian i ich kolorach, czy doborze odpowiedniej lampy nad stół. W tych czynnościach pomoże Wasz architekt wnętrz i dekorator [link] […]

  2. […] Każda osoba, która zamierza wykończyć swoje upragnione mieszkanie lub dom, staje przed trudnymi wyborami. I nie mówię tu o układzie ścian i ich kolorach, czy doborze odpowiedniej lampy nad stół. W tych czynnościach pomoże Wasz architekt wnętrz i dekorator […]

Dodaj komentarz