FILOZOFIA MINIMALIZMU

wpis w: DESIGN | 0
tumblr_mxhs2mhnke1qa3oq0o1_1280
pinterest.com

Co to właściwie jest minimalizm?

Należało by zacząć od definicji:

“(…)nurt w sztuce, rozwijający się w latach 60. XX wieku. (…) Twórcy minimalizmu dążyli do ograniczenia w dziele środków plastycznych. Operowano jedynie uproszczoną bryłą, podstawowymi kształtami, gładkimi powierzchniami oraz wielkościami i skalą.”

b30e44458f34b70f6fae8de3f9fd833c
pinterest.com
80bbce03735f2c643a5c86faaec624f2
pinterest.com

Przede wszystkim nurt w sztuce, ale uważam, że minimalizm można podpiąć pod praktycznie każdą sferę życia. Od sztuki, styl wnętrz, po filozofię. Coraz częściej spotykam się w pracy ze stwierdzeniem: minimalizm = nowoczesność. Niestety, nie mogę się z tym do końca zgodzić.

Owszem, styl nowoczesny jest bardzo często minimalistyczny, ale wcale nie musi taki być. Pamiętajmy, że każdy styl można określić minimalistycznym. Chodzi głównie o ograniczenie ilości przedmiotów, mebli, faktur i wszystkich, jedynie na pozór potrzebnych rzeczy. Należy kierować się maksymą, że jeśli coś nie jest konieczne, to znaczy, że jest zbędne.

Czy jeszcze 10 lat temu ktokolwiek z Was pomyślałby, że może istnieć telefon z jednym przyciskiem? Nie sądzę. Ograniczenie przycisków ze strony Apple’a było przełomowym posunięciem nie tylko technicznym, ale także w sferze designu. Również bryła samego telefonu zyskała na prostocie.

minimalizm simplika zegar
pinterest.com
simplika krzesło minimalizm
pinterest.com
 

I o to właśnie chodzi ! “Mniej znaczy więcej” – znacie to?

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Lepiej posiadać jeden flakon dobrych i markowych perfum, niż 10 butelek tanich, wątpliwej jakości wód toaletowych, które tylko zagracają półkę. W dobie konsumpcjonizmu ciężko o tym pamiętać. Wciąż chcemy więcej i więcej. Zachłyśnięci ilością dóbr materialnych zapominamy, że “w prostocie siła”.

Zarówno w życiu jak i we wnętrzu eliminacja niepotrzebnych przedmiotów, czynności, a nawet ludzi wokół siebie pozwala na oczyszczenie umysłu oraz zmniejsza ilość stresu. Z pewnością nie raz robiliście porządki w swojej szafie – po pozbyciu się tony ubrań, które zalegały latami odczuwa się niesamowitą ulgę:)

minimalizm simplika
pinterest.com
wnętrze projektowanie simplika
pinterest.com

Jak  ma się minimalizm do projektowania wnętrz?

Bez względu na styl jaki preferuje inwestor, zawsze staram się ukazać wnętrze w bardzo minimalistycznej wersji. Nawet te w stylu glamour:) Po pierwsze, takie pomieszczenie zawsze będzie sprawiało wrażenie czystszego, bardziej uporządkowanego. Po drugie, dzięki minimalizmowi jesteśmy w stanie osiągnąć ponadczasowe wnętrze. Zwykle to dodatki powodują, że nasi goście są w stanie ocenić, ile lat ma nasze mieszkanie…

Oczywiście nie chodzi o to by uniknąć domowego klimatu i pochować wszystko w szafkach. Chaos też może być minimalistyczny, kontrolowany. Uwierzcie, że każdy jest w stanie odróżnić artystyczny nieład od zwykłego bałaganu:)

skandynawski minimalizm
pinterest.com
minimalistyczne słuchawki
pinterest.com

Pamiętacie, jak pisałam o funkcjonalności? [link]

W tym właśnie tkwi cały sekret, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce. Aby mieć wszystko pod kontrolą. Bo im więcej rzeczy – tym trudniej tą kontrolę utrzymać. Zwłaszcza, że z roku na rok wszystkiego przybywa: przedmiotów, obowiązków, czynności. Pomyślcie o tym urządzając swoje wnętrza…

…i życia:)

Gwarantuję satysfakcję, oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim czasu.

Miłego dnia:)

 

Dodaj komentarz