KONSULTACJE Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ – NA CZYM TO POLEGA I KOMU SIĘ PRZYDA

1

Projekty architekta wnętrz

Konsultacje z architektem wnętrz – dlaczego zyskują na popularności?

Covid-19 pozostawia swój ślad w wielu obszarach naszego życia. Nie uchroniła się także architektura wnętrz, gdzie zmianie uległo podejście wielu inwestorów do potrzeby skorzystania z usługi projektanta wnętrz oraz do oczekiwań w zakresie przebiegu takiej współpracy.
Bezdyskusyjnie coraz więcej osób jest gotowa czy wręcz oczekuje współpracy zdalnej. Architekt wnętrz powoli przestaje być „produktem”, którego trzeba „dotknąć” i dobrze poznać zanim podejmie się decyzję.
Aby nie brać do końca kota w worku, część osób próbuje jednak wcześniej przetestować pracownię, zanim podejmie szerszą współpracę. Rynek wyszedł zatem naprzeciw potrzebom swoich klientów, oferując usługę zwaną, konsultacjami online z architektem wnętrz. Czy konsultacje online służą tylko do poznania architekta? Poniżej kilka słów na temat tej usługi oraz próba odpowiedzi kto może, a kto nie powinien z niej korzystać ?

Konsultacje online z architektem wnętrz – dla kogo (nie) jest ta usługa?

Teoretycznie każdy może skorzystać z takiej usługi. Zazwyczaj jej cena jest relatywnie niska, stąd ryzyko też niewielkie. Warto się natomiast zastanowić, czy ten produkt jest na pewno skierowany do mnie.

Dla kogo nie jest usługa konsultacji z architektem?

  • Wiesz dokładnie jak powinno wyglądać Twoje wnętrze, a architekt ma je „tylko rozrysować” – konsultacje nie są alternatywą do projektu i nie zastąpią godzin spędzonych przed komputerem;
  • Chcesz ustalić, który styl w architekturze lepiej do Ciebie pasuje – to indywidualna kwestia, a style się przenikają, lepiej przeznacz środki na coś innego i poświęć chwilę na zebranie inspiracji;
  • Chciałbyś dobrać kolor zasłon w sypialni – poproś o pomoc dekoratora wnętrz i zaproś go do mieszkania;
  • Masz słaby sprzęt lub niskiej jakości łącze Internetowe – prawdopodobnie nie będziesz w stanie skorzystać z usługi lub będzie to zbyt frustrujące;
  • Wierzysz, że projekt powstaje w głowie architekta kiedy chodzi po Twoim przyszłym salonie…

Kiedy warto skorzystać z konsultacji online?

  • Jesteś na etapie kupna mieszkania i nie możesz się zdecydować, które ma większy potencjał;
  • Nabyłeś apartament od dewelopera i przyszedł czas na wprowadzenie zmian lokatorskich;
  • Przygotowujesz się do wykończenia wnętrza i nie wiesz jaki budżet przyjąć, aby uzyskać zakładany efekt;
  • Robisz wszystko samodzielnie, ale na wiele pytań nie znalazłeś odpowiedzi w Internecie;
  • Chcesz skonsultować projekt konkurencyjnej pracowni?

Jeśli już wiesz czy Twój czas i pieniądze są warte tego, by skorzystać z porady online, dobrze przygotuj się na takie spotkanie. To jak efektywnie wykorzystasz wiedzę projektanta wnętrz w dużej mierze zależy od Ciebie. Nie musisz nagrywać filmików z projektowanego wnętrza – wyobraźnia architektów naprawdę nie działa w ten sposób ?. Przede wszystkim przygotuj rzut wnętrza najlepiej w formacie .dwg, podstawowe informacje o wnętrzu oraz o Tobie i Twoich potrzebach. Co najważniejsze, przygotuj listę wszystkich pytań, które chciałabyś zadać. Pamiętaj, nie ma głupich pytań!
Osobiście najbardziej lubię konsultacje, które skierowane są na rozwiązanie dobrze zdefiniowanego problemu. W tym kontekście najlepiej wypada chyba pomoc w wyborze mieszkania do zakupu. Jak to wygląda? Klient wysyła nam rzuty mieszkań, które rozważa, a następnie pokazujemy mu, co można z danego mieszkania „wycisnąć”. Wszystko online i w zasadzie real time ?

Jak wygląda konsultacja architektoniczna online?

Jeżeli lekarz jest w stanie diagnozować Cię przez telefon to bądź spokojny, z wnętrzem będzie dużo prościej. A już całkiem serio, większość pracowni wykorzystuje standardowe programy umożliwiające współdzielenie ekranu jak Skype czy MS Teams. A więc jak to zazwyczaj po kolei wygląda? Wykupujesz dostęp do architekta na określoną datę. Na podany adres mailowy wysyłasz wymagane informacje i pliki. W dacie konsultacji łączycie się za pomocą np. wspomnianego Skypa. Konsultacja wyłącznie telefoniczna zazwyczaj nie jest najlepszą opcją, więc unikaj takich ofert. Projektant powinien mieć możliwość pokazać Ci co ma namyśli w dowolnym momencie konsultacji.

Konsultacje online z architektem wnętrz
W zależności od zakresu oferty konsultacji i Twoich potrzeb, projektant odpowiada na pytania i/lub przedstawia różne opcje w programie kreślarskim lub analizuje wnętrze. Takie konsultacje trwają zazwyczaj od 1 do 3 godzin. Nie oczekuj, że w tym czasie powstanie jakiś projekt! Jeśli architekt jest sprytny, w dwie godziny dojdziecie np. do optymalnego układu funkcjonalnego, na podstawie którego można przygotować zmiany lokatorskie (zazwyczaj dodatkowo płatne).

Czy warto płacić za konsultacje wnętrzarskie?

Oczywiście pytanie jest dość kontrowersyjne, ponieważ na rynku jest bardzo wiele ofert darmowych konsultacji. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że jeśli nie płacisz za jakiś produkt, oznacza to, że Ty jesteś produktem. Ujmując rzecz inaczej, darmowa porada zazwyczaj niesie ze sobą bardzo niewielką wartość, ponieważ jest wabikiem, abyś zdecydował się skorzystać z innej usługi np. dokonał zakupu w sklepie meblowym czy skorzystał z usługi kompleksowego projektu danej pracowni.
Większość architektów oczywiście umożliwia też spotkania przed podjęciem pełnej współpracy. Nie oczekuj jednak, że uzyskasz na takim spotkaniu wiele wartościowych informacji. Nie oszukujmy się – takie spotkania są nastawione na pozyskanie klienta, a nie bezpłatne przekazywanie wiedzy.

Ile kosztują konsultacje online z architektem wnętrz?

Według mojej wiedzy konsultacje online zaczynają się już od 100 zł za 60 minut. Jeśli oferta zawiera np. przygotowanie pełnych zmian lokatorskich (z wymiarami), wówczas cena takiej konsultacji może oscylować nawet w okolicy 1 000 zł, jeżeli omawiane wnętrze ma dużą powierzchnię. Cena oczywiście może różnić się w zależności od ogólnego poziomu cen danego architekta oraz kwestii tego, kto finalnie świadczy daną usługę. Naturalnie konsultacje ze studentem architektury będą niżej wycenione. Pamiętaj, że nie płacisz wprost za czas, ale przede wszystkim za wiedzę, którą druga strona posiada (lub powinna posiadać) i na bazie tej wiedzy powinna Ci pomóc.
Pamiętaj, by dobrze zapoznać się z zakresem usługi, zanim zapłacisz! Dopytaj też, z kim będziesz odbywał konsultacje!

Praca zdalna OK, a co z projektowaniem zdalnym?

Jeśli miałabym wskazać obszar, który dobrze działa online, to byłby to właśnie konsultacje. Zgodnie z tym co pisałam wcześniej, być może ta usługa nie jest dla każdego, ale 90% ostatecznie chwali sobie tę formę.
A jak wygląda pełna współpraca tj. projektowanie wnętrz online? Obecnie ponad połowa projektów, które prowadzimy również odbywa się online, a przynajmniej większość spotkań została przeniesiona w tryb zdalny. Kierunek chyba jest dobry, oszczędność czasu, środowiska itd. Najważniejsze jednak to pamiętać, że po drugiej stronie nadal mamy do czynienia z człowiekiem!

  1. […] Mam nadzieję, że pomimo nieprzeciętnych wzrostów cen w ostatnim czasie, uda ci się zrealizować twoje wymarzone wnętrze zgodnie z planem, bez zbytniego nadwyrężenia rodzinnego skarbca. Pamiętaj, że projekt wnętrza bez ustalonego wcześniej budżetu, może okazać się wyłącznie marzeniem na kartce papieru. Nastały trudniejsze czasy, ale wierzę że wprowadzając kilka wspomnianych wcześniej zasad, można uzyskać atrakcyjne wnętrze, wykonane z dobrej jakości materiałów, a co najważniejsze takie, w którym domownicy będą się czuli dobrze przez długie lata. *Potrzebujesz pomocy architekta w sporządzeniu budżetu lub harmonogramu? Skorzystaj z naszych konsultacji z architektem wnętrz. […]

Dodaj komentarz