TAJEMNICA PROJEKTOWANIA WNĘTRZ

0

obraz

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego wnętrze urządzone przez Was tak bardzo różni się od wnętrza, które zaprojektował architekt? Zawsze wydaje się nam, że to nic takiego: poustawianie kilku mebli po ścianach, zapewnienie podstawowych funkcji danego pomieszczenia, ładne kolory, modne dodatki i voilà. Niestety, rzeczywistość jest brutalna i pomieszczenie, które w naszych wyobrażeniach miało być niczym z journal’a, stało się zwykłym pokojem, niczym nie różniącym się od innych.

W czym tkwi zatem tajemnica projektowania wnętrz?

Od najmłodszych lat byłam zaciekawiona wnętrzami. Wielu znajomych moich rodziców budowało nowe domy, których powstawanie zawsze z wielką ciekawością obserwowałam, ale najbardziej interesowało mnie ich wykańczanie. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że istnieje taki ktoś jak architekt wnętrz. W tamtych czasach ludzie po prostu „projektowali” sami – no może nie sami, ale z pomocą pana Zdzisia, który szpachlował ściany lub wykonywał kuchnię na wymiar.

 

obraz

 

Z czasem zaczęły pojawiać się czasopisma z wnętrzami. Takimi wnętrzami z prawdziwego zdarzenia. Szybko zauważyłam, że znacznie różnią się one od tych, które do tej pory widziałam u znajomych rodziców. Były po prostu inne. Nie wiedziałam tylko jeszcze na czym ta „inność” polega.

Temat wnętrz na tyle mnie interesował, że postanowiłam zająć się tym profesjonalnie. I uprzedzając Wasze pytania – nie, nie trzeba umieć urządzać pięknych wnętrz, żeby iść na takie studia. W moim mniemaniu trzeba przede wszystkim chcieć się tego nauczyć. A ja chciałam bardzo! Powiem więcej, na moim roku było mnóstwo osób, które na początku nie miały żadnego poczucia smaku, a po prawie 6 latach są wspaniałymi projektantami wnętrz i nie tylko!

Nie mogę powiedzieć, że pewnego dnia ktoś usiadł i wyłożył mi „kawę na ławę”: „Ok. Od dziś jesteś architektem wnętrz i teraz powiem Ci jak masz projektować, aby ludzie Ci za to płacili”. Niestety, tak to nie wyglądało J I nie da się zebrać wszystkich „tips and tricks” w jeden wpis na stronie, żebyście mogli zaprojektować takie wnętrze, jak architekci.

 

obraz

 

Dlatego tak jak napisałam w pierwszym wpisie – nie znajdziecie tu „pomysłów na pustą ścianę” ani „sposobów na modną kuchnię”. Chciałabym, abyście poznali cały proces projektowania i zrozumieli, że piękne wnętrze i przede wszystkim funkcjonalne, potrzebuje odpowiedniego podejścia do tematu i w zasadzie niemałej wiedzy. Tak – wiedzy, a nie pomysłów:) Wierzcie mi, nie stworzycie dobrego wnętrza sumując pomysły na poszczególne elementy zaczerpnięte z Internetu. I nie, nie musicie przeznaczać na wnętrze ogromnego budżetu, aby było funkcjonalne i abyście czuli się w nim dobrze… ale to temat na zupełnie oddzielny wpis.

Przeprowadzę Was przez wszystkie etapy projektowania, uczulę na przeszkody, jakie możecie napotkać podczas wykańczania mieszkania, czy remontu i poruszę wszystkie nurtujące Was tematy związane z wnętrzami. Być może korzystając z moich wskazówek wielu z Was będzie potrafiło samodzielnie zaprojektować własny kąt, wielu zaczerpnie tylko częściowej wiedzy na jakiś konkretny temat, a inni po prostu wpadną tu po inspiracje.

Jeżeli jest jakiś obszar, który szczególnie Was interesuje bądź sprawia problem, zostawcie komentarz lub piszcie.

 

Dodaj komentarz